PRIBOR, PO KATEREM TUDI HRANA HREPENI
Izdelava jedilnega pribora kakršnega poznamo danes sega v konec 15 stoletja.
Nekoč je bilo v navadi, da so gosti, ko so bili povabljeni na obed, svoj jedilni pribor prinesli s seboj. V dobi Rokokoja pa so začeli izdelovati tudi srebrni jedilni pribor, tega pa so si lahko privoščili le premožnejši. Z lepim izdelkom, pa so se tudi pohvalili pred svojimi gosti. Znana je anekdota, da je v prvi polovici sedemnajstega stoletja švedska kraljica Christina na obisku na francoskem dvoru jedla z rokami in je ni motilo, da so se zamazale z omako. Torej niti v najvišjih krogih jedilni pribor kot pripomoček za hranjenje takrat še ni bil v uporabi pri vsakem obedu.
S časom se je jedilni pribor, iz zgolj uporabne funkcije, razvil v neke vrste nakit, ki je še danes ogledalo posameznika ali restavracije, tako je namenov jedilnega pribora iz srebra pravzaprav več – je uporaben pripomoček za hranjenje in hkrati osnovni nakit jedilne mize, ne smemo pa pozabiti, da je nakup srebrnega izdelka tudi naložba, saj je hranilec vrednosti. Je izdelek, ki se prenaša iz generacije v generacijo.
POSODA ZA ZMERAJ
Poleg glinene posode nas pri pripravi hrane litoželezna posoda najdlje spremlja, saj je po pisnih virih znana uporaba že od leta 220. Skozi čas se je tehnologija izdelave izpopolnjevala tako, da so današnji izdelki tako rekoč popolni. Nove tehnologije omogočajo tanjšanje materiala, pri tem pa posoda ne izgublja prednosti litega železa pri uporabi v kuhinji, čeprav je neprimerno lažja.
Litoželezna posoda se lahko uporablja na vseh kuhališčih; steklokeramičnih, indukcijskih, plinu, odprtem ognju… posoda brez steklenih in lesenih delov pa je tudi je primerna tudi za peko v pečici. Pri uporabi je potrebna le minimalna količina maščobe. Bolj ko se posoda uporablja, lepša postaja in odlično zadržuje toploto. Je izredno vzdržljiva in zato uporabna za več generacij. Litoželezna posoda je zdravju prijazna.
Več na https://www.mores.si